Merhaba, detaylı bilgilendirme isterseniz Whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz

Whatsapp Numaraları

Melas İstanbul Hotel
0 535 107 34 37  
Melas Lara Hotel
0 530 324 81 07  
Melas Resort Hotel - Melas Holiday Village
0 552 994 33 94

+

Aspendos Antik Tiyatrosuna Kısa Bir Yolculuk

Antalya ilinin, Serik ilçesinin Belkıs Köyünde bulunan Aspendos Antik kenti oldukça görkemli yapıları bünyesinde bulundurur.

Bu antik kent içerisinde birçok yapı bulunsa da, Tiyatrosu en çok dikkat çeken ve ilgi uyandıran yapıdadır. Bu nedenle tiyatro, Aspendos antik kentinin en önemli yapılarından birisi olarak görülür. 
Öyle ki adeta bu antik kentin simgesi olarak kabul edilir. Bu antik kenti keşfeden pek çok ziyaretçi, keşiften sonra Aspendos antik kentini, tiyatrosu ile hatırlar.
Asırlardır ayakta kalan bir kent ve bu kentin bünyesinde bulunan dev bir tiyatrodan bahsediyoruz. 12 bin kişi kapasiteye sahip ve MS 2. YY’da Roma İmparatorluğu bünyesinde, Zenon tarafından inşa edildiği bilinmektedir.
Tiyatro dışında keşfedilebilecek birçok önemli tarihi kalıntılardan birisi şehir genelinde yaklaşık 1 km uzunluğundaki su kemerleridir. Bu su kemerleri asırlardır sağlam kalmış ve günümüzde “mühendislik harikası” olarak tanımlanmaktadır. Bu su kemerlerinin temel işlevselliği ise kuzey rotasında 25 km uzaklıkta bulunan dağlardan, şehre doğru dengeli oranda su akımını sağlıyor olmasıdır.
Tiyatro dışında, yine birçok farklı ticari yapılar bu kent bünyesinde şu an kalıntıları ile bulunabilmektedir. Üstelik bu yapılar standartlıktan öte; o zamanların koşulları dikkate alındığında daha kompleks, gösterişli, çok katlı yapılardır. Bu yapılar bizlere bu bölgenin zamanında önemli bir ticari merkez olduğunu da göstermektedir.
Hem kültür hem de ticari alanda tarihte ciddi bir yeri olan bu kentin genelindeki her bir yapının sağlamlığını asırlar boyunca korumuştur. Bu sayede kalıntıların şu an ziyaretçilerin, o zamanlardaki yaşam biçimini gerçek zamanlı, anlık olarak anlayabilmesinde son derece etkili olmaktadır.
Serik ilçesinde bulunan Aspendos antik kenti, yıl boyunca yerli ve yabancı tatilciler tarafından ziyaret edilmektedir. Antalya’da otel, konaklama ve tatil planı yapan, bu bölgeyi keşfedecek tüm ziyaretçiler için mutlaka önerilen bir kenttir. Nitekim bu antik kent, Antalya'da yerli ve yabancı turistler tarafından en yoğun ilgi gören tarihi alanların başlıcalarından birisidir.
Antalya kara yolu üzerinden bu noktaya varmak mümkündür. Öte yandan turistik turlara katılarak da ulaşım sağlanabilir. Burayı ziyaret edecek ve planlayan ziyaretçilerin ise giriş çıkış saatlerini dikkate almaları gerekir.
Nitekim bu Antik kent sadece bazı saatlerde giriş için uygun olmaktadır. Bu saatler ise mevsimsel olarak değişkenlik gösterir. Antalya, coğrafi konumu itibariyle yıl boyunca tatil yapmaya olanak sağladığından, yıl boyunca bu tarihi alanı ziyaret etmek ve genel olarak Antalya’da otel bulmak, tatil yapmak da kolay ve mümkündür. Sonuç olarak bu antik kenti ziyaret için yaz aylarında saat 08:00 ile 19:00 arası, kış aylarında ise sabah saat yine 08:00 ancak akşam daha erken olarak 17:00’a kadar gezme imkanınız vardır. Siz de şimdi keşfedebilir, Antalya sahilinde keyifli bir tatil için ilk adımı atabilirsiniz.

Paylaş...

ONLINE REZERVASYON
BİZE ULAŞIN

Merhaba, detaylı bilgilendirme isterseniz Whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz

Whatsapp Numaraları

Melas İstanbul Hotel
0 535 107 34 37  
Melas Lara Hotel
0 530 324 81 07  
Melas Resort Hotel - Melas Holiday Village
0 552 994 33 94

+