Merhaba, detaylı bilgilendirme isterseniz Whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz

Whatsapp Numaraları

Melas İstanbul Hotel
0 535 107 34 37  
Melas Lara Hotel
0 530 324 81 07  
Melas Resort Hotel - Melas Holiday Village
0 552 994 33 94

+

Türk Mutfağına Bir Bakış: Baklava

Eğer tatil yapmak için Akdeniz bölgesi tercih edilmişse, bu bölgede keşfedilmesi gereken kültürel tatlı çeşitlerinden birisi de baklavadır.

Baklava birçok farklı çeşidi ile ön plana çıkar. Nitekim yaygın olduğu Akdeniz coğrafyası da oldukça geniştir. Türkiye’de baklava denildiğinde ise en bilindik olanı Antep usulü yapılmış olanıdır ki otelimizde de seçkin tatlı lezzetlerimiz arasında baklavayı farklı çeşitleri  ile takdim ederiz. Bu, sevdikleriniz ile güzel bir konaklama yaparken aynı zamanda baklavanın farklı lezzet algılarını da deneyimlemenizi sağlar.
Yerli ve yabancı turistler için keşfedilmesi gereken bir tatlı çeşididir. Her tatlı çeşidi gibi, ağızda özel bir etki bırakır ancak baklava daha bir başkadır. Çünkü tercih edilen malzemelerinden, hazırlanma aşamasına kadar ki tüm süreç hassasiyetle tamamlanır. Ortaya ise kişinin bir defa tükettiğinde, ağzında özel bir etki bırakan bir tatlı çeşidi çıkar.
Baklava yerken ne hissedersiniz? Ağızda dağılan o özel yufka ile birlikte fındık ve ceviz parçacıklarını da tatmanız muhtemeldir. Tabii ki malzemeler, baklavanın çeşidine göre değişkenlik gösterir. Ancak genel olarak temel malzemeler bellidir ve bu malzemeler ağızda güzel bir tat bırakır. Öyle ki sohbetlerinizi daha da koyulaştırır, sevdikleriniz ile yemekten sonra keyifli bir zaman geçirmek için idealdir. Dolayısıyla baklava aynı zamanda sevdikleriniz ile güzel bir muhabbet eşliğinde, tercih edilebilecek nadide tatlı türlerinden birisi olarak tanımlanabilir.
Baklavanın önemi biraz da tarihten gelmektedir. Geçmişte bu tatlı türü, özellikle yüksek mevki sahibi kişiler için hazırlanırdı ve bu hazırlama sürecinde oldukça fazla hassasiyet gösterilirdi. En iyi sonucun elde edilmesi, ustalık gerektirmekteydi ki günümüzde de hala bunu söylemek yanlış olmaz. İyi bir baklava elde etmek, hem malzeme seçimi hem de hazırlama aşamasında bazı incelikleri dikkate almak ile mümkündür ki bu sayede istenen memnuniyet elde edilebilsin.
Türk mutfağı tatlıları denildiğinde akla ilk gelen tatlı çeşitlerinden birisi olan baklavanın ülkemizde özellikle Gaziantep yöresinde yapılanı popülerdir ki adı da Gaziantep baklavası şeklinde ifade edilir. Bu baklava çeşidinin en önemli özelliğinin, kırk kat yufka ile yapılıyor olduğu bilinir.
Eski yıllarda, özellikle baklavanın ilk temelinin atılması aslında birçok farklı topluma dayanmaktadır ancak esas geleneksel ve günümüzdeki halini alması ise Osmanlı döneminde olduğu tahmin edilmektedir. Eski zamanlarda farklı toplumlar baklava için temel sayılabilecek; ince yufka ya da hamur türünün arasında kuru meyvelerin parça parça serpiştirilmesi şeklindedir.
Günümüzde iç malzemesi de yufka sayısı da farklılık gösterir. Başlıca baklava çeşitleri; fıstıklı baklava fıstıklı kuru baklava, cevizli baklava, kaymaklı ve kaymaklı baklava şeklinde sıralandırılabilir. Elbette ki bu baklava türleri coğrafyaya göre değişir ancak genel olarak yufkanın niteliği aynıdır. Önemli fark ise iç malzemesidir ki zaten farklı çeşitler adlandırılırken de iç malzemesi dikkate alınarak adlandırılır. Ayrıca bazı baklava türleri son tüketim tarihinin oldukça uzun olabilmesi ile bilinir ve hediyelik için idealdir.

Paylaş...

ONLINE REZERVASYON
BİZE ULAŞIN

Merhaba, detaylı bilgilendirme isterseniz Whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz

Whatsapp Numaraları

Melas İstanbul Hotel
0 535 107 34 37  
Melas Lara Hotel
0 530 324 81 07  
Melas Resort Hotel - Melas Holiday Village
0 552 994 33 94

+