Merhaba, detaylı bilgilendirme isterseniz Whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz

Whatsapp Numaraları

Melas İstanbul Hotel
0 535 107 34 37  
Melas Lara Hotel
0 530 324 81 07  
Melas Resort Hotel - Melas Holiday Village
0 552 994 33 94

+

Türk Tatlılarının Vazgeçilmezi: Türk Lokumu

Türk tatlısı dendiği zaman akla şüphesiz ki Türk lokumu gelir. Lokum, Arapça’da rahat-ulhulküm sözcüğünden türemiş bir kelimedir. Boğaz rahatlatan anlamına gelen lokum yaklaşık 600 yıldan beri Türk mutfağının ve Türk tatlılarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. 600 yıldan beri Türk mutfağında eşsiz bir yere sahip olan Türk lokumunun Osmanlı saraylarına girmesi ise 17.yüzyılda gerçekleşmiştir. Türk lokumu; Türk kültüründe genellikle bayramlarda, misafirliklerde ve Türk kahvesinin yanında ikram edilmektedir. Lokumun Osmanlı saraylarından sonra Avrupa’da yayılmaya başlaması ise Osmanlı’ya gelen bir turistin memleketine dönüşü sırasında lokum götürmesi ve oradaki insanlara ikram etmesi ile başlamıştır. TurkishDelight olarak büyük bir üne sahip olan Türk lokumunun pek çok lezzetli çeşidi de bulunmaktadır. Peki, Türk lokumu çeşitleri nelerdir?

Türk Lokumu Çeşitleri Nelerdir?
Türk lokumu çeşitlerini aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür. 
Kuş Lokumu: Kuş lokumu, küçük ve macun kıvamında olan bir lokum çeşididir. Hamur macun haline geldikten sonra dondurulur ve kuş lokumu halini alır. 
Fındıklı Lokum: Adından da anlaşıldığı gibi lokumun içinde bütün ya da küçük küçük fındıklar bulunmaktadır. 
Çifte Kavrulmuş Lokum: Çifte kavrulmuş lokum, lokumun içerisindeki fındık, antep fıstığı ya da ceviz gibi kuruyemişlerin çifte kavrulmuş olması ile ortaya çıkmıştır. 
Kaymaklı Lokum: Kaymaklı lokumun içerisinde eşsiz tada sahip kaymak bulunmaktadır. Ağızda dağılan ve çok lezzetli olan bu lokum sık sık tüketilen lokum çeşitlerindendir. 
Güllü Lokum: Güllü lokum, herkesin sevemeyeceği ve ağır bir tada sahiptir. Dolayısıyla gülün tadını beğenen kişilerin güllü lokumu çok seveceğini ifade edebiliriz. 
Lokum Nasıl Sunulur?
Lokum, özellikle Türk kahvesinin yanında tüketilen bir tatlıdır. Fındıklı, cevizli, güllü gibi lokum çeşitlerinden her biri Türk kahvelerinin yanında rahatlıkla tüketilebilmektedir. Bunun dışında Türk lokumu, eve gelen misafirlere ikram edilebilmektedir. Özellikle bayramlarda kolonya ile birlikte şeker yerine Türk lokumu ikram edilmektedir. Melas Otel olarak bizler de otelimize gelen müşterilerimize Türk lokumu ikram ediyor ve Antalya’ya gelen turistlerin bu eşsiz lezzetin tadına bakmasını sağlıyoruz.

Paylaş...

ONLINE REZERVASYON
BİZE ULAŞIN

Merhaba, detaylı bilgilendirme isterseniz Whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz

Whatsapp Numaraları

Melas İstanbul Hotel
0 535 107 34 37  
Melas Lara Hotel
0 530 324 81 07  
Melas Resort Hotel - Melas Holiday Village
0 552 994 33 94

+